пʼятницю, 9 жовтня 2009 р.

Сільське господарство може вивести Україну з кризи і забезпечити передові позиції на глобальному ринку


КИЇВ, 9 жовтня. (Надія Юрченко - УКРІНФОРМ). Однією з небагатьох галузей, за допомогою якої Україна може вийти з кризи і посісти провідну позицію на глобальному ринку, є сільське господарство. Про це на прес-конференції в УКРІНФОРМі на тему: "Фінансово-економічні та політичні виклики для України: поствиборні прогнози" заявив віце-президент благодійного фонду "Співдружність" фахівець з пиатнь розвитку вітчизняного бізнесу Юрій Маланюк, повідомляє кореспондент агентства.

"За підсумками маркетингового року, що минає, Україна увійшла до трійки провідних постачальників зерна на світовому ринку, при цьому значно розширила свої ринки збуту і завдяки могутній логістичній базі має всі шанси утримати ці позиції", - сказав експерт.

На його думку, це дає змогу розраховувати, що агропромисловий комплекс при прагматичному підході буде здатний витягти з кризи всю вітчизняну економіку . Для реалізації даного сценарію необхідно переглянути цінову політику в державній Програмі розвитку агропромислового компексу до 2015 року, вважає Ю.Маланюк. На його переконання, те, що основний наголос у ній робиться на кількісні показники, може призвести до екстенсивного шляху розвитку сільського господарства.

Ю.Маланюк зазначив, що нинішня кон'юнктура поки що дає змогу Україні наростити обсяги експорту і у середньостроковій перспективі потіснити країни-конкуренти. Але коли ціни на зерно на світовому ринку знизяться, вітчизняний агропромисловий комплекс опиниться у патовій ситуації, прогнозує він.

Уникнути згаданих тенденцій, на думку експерта, можна за рахунок інтенсифікації і модернізації виробництва, а також впровадження нових креативних технологій. "Це вже застосовується в Україні, але у вкрай обмежених масштабах", - зауважив експерт.

Він також наголосив, що криза спонукає країни, що швидко розвиваються, скуповувати землі сільськогосподарського призначення у менш розвинутих країнах. Зокрема, останнім часом на ринках землі різних країн почали з' являтися представники Південної Кореї,ОАЕ та Китаю. Експерт вважає, що найближчим часом об'єктом їхньої пильної уваги може стати й Україна.

З огляду на це, нам необхідно, по-перше, розробити механізм захисту від іноземної експансії на аграрний ринок, вважає Ю.Маланюк. Можливо, для цього слід продовжити мораторій на продаж землі або заборонити її продаж громадянам інших держав. По-друге, слід законодавчо встановити термін довгострокової оренди землі громадянами інших держав, котрий, на переконання експерта, має бути істотно меншим, ніж для громадян України.

"Усі ці заходи дадуть змогу Україні у середньостроковій перспективі претендувати на лідерство на ринках Європи і частково на світових ринках", - підсумував експерт.

Кризові явища після виборів Президента 2010 року можливі?

КИЇВ, 9 жовтня. (Надія Юрченко - УКРІНФОРМ). Кризові явища після виборів Президента України 2010 року можливі, оскільки існує кілька інструментів невизнання їхніх результатів, які можуть бути задіяні. Про це на прес-конференції в УКРІНФОРМі на тему: "Фінансово-економічні та політичні виклики для України: поствиборні прогнози" заявив голова наглядової ради БФ "Співдружність", завідувач кафедри політичної аналітики і прогнозування Національної академії державного управління при Президентові України Сергій Телешун, повідомляє кореспондент агентства.

За словами експерта, у ситуації з визначенням переможця президентських виборів за рішенням суду, згідно з останнім "Законом про вибори", може бути рішення як Верховного суду, так і Конституційного Суду, який розглядає розбіжність окремих положень "Закону про вибори" і Конституції України. "Вони можуть, так би мовити, пересунути ситуацію назад і тим створити колізію", - зазначив С.Телешун.

Ще один кризовий варіант - переможець виборів не стане Президентом з огляду на те, що чинний Президент може не погодитися з їхніми результатами і або подати до суду, або задіяти механізм надзвичайної ситуації, коментуючи це як загрозу демократії, вважає експерт.

Наступним варіантом, на його думку, може бути дезорганізація роботи ЦВК - як зовнішня у вигляді недостатності грошей і відсутності нормально діючих виборчих комісій, так і внутрішня внаслідок поділу складу ЦВК між окремими політичними силами.

Окрім того, можлива обструкція частини парламентаріїв, які відмовляться підтримати новообраного Президента, будучи впевненими, що результати виборів сфальсифіковані. В цьому разі парламентарії можуть заблокувати трибуну і не дати новообраному Президенту прийняти присягу згідно з Конституцією.

С.Телешун також не виключив можливості зовнішніх впливів, маючи на увазі ті чи інші заяви ОБСЄ, РФ, Євросоюзу, Європарламенту тощо. "В цьому разі вже внутрішні гравці можуть спрацювати так, що ситуація зможе змінюватися, виходячи з політичної, а не правової доцільності", - вважає він.

На переконання експерта, результати виборів будуть стабільними за умови, якщо кандидат у Президенти в другому турі набере не менше 40% голосів. Тоді він зможе висунути свого кандидата у прем'єри, переформатувати більшість і зберегти власну політичну силу, до якої приєднаються бізнес-кола, вважає С.Телешун.

А в тому випадку, коли кандидати в Президенти будуть іти один за одним, посилюється роль корпоративних домовленостей, тобто Президент з однієї політичної сили, а Прем'єр - з іншої, зауважив він. "Сьогодні це вже відбувається. Витоки такої інформації були як з БЮТ, так і з Партії регіонів про те, що частково такі домовленості вже відбулися", - сказав С.Телешун.

Експансія російського бізнесу в стратегічні галузі української економіки посилилася


КИЇВ, 9 жовтня. (Надія Юрченко - УКРІНФОРМ). Світова фінансово-економічна криза стимулювала російський бізнес активно інтегруватися на терени України. На сьогоднішній день поки що зберігається відповідний паритет, і частка російського бізнесу у вітчизняній економіці не є критичною. Однак якщо динаміка подій, які зараз відбуваються, збережеться, вже в найближчі два роки Україна може отримати великі проблеми на загальнодержавному рівні незалежно від того, хто стане Президентом країни.

Такий прогноз на прес-конференції в УКРІНФОРМі на тему: "Фінансово-економічні та політичні виклики для України: поствиборні прогнози" висловив кандидат політичних наук, доцент кафедри політичної аналітики і прогнозування Національної академії державного управління при Президентові України Ігор Рейтерович, повідомляє кореспондент агентства.

"Ці проблеми обов'язково будуть виникати, тому що російський бізнес буде завжди виконувати головну настанову російської влади, яка на сьогоднішній день дуже проста: максимально намагатися утримати Україну в орбіті економічного, політичного і культурного впливу РФ", - сказав експерт.

Він зазначив, що експансія російського бізнесу в українську економіку не є якимось новим явищем, адже з 1991 року ми вже мали дві активні хвилі, а кінець 2007-го і 2008 роки ознаменувалися початком третьої. "Причому якщо раніше російський бізнес входив у ті галузі економіки, які не були стратегічними для України, то з 2007 року він дуже активно інтегрується і, можна говорити, певною мірою захоплює дві найбільш стратегічні і значною мірою бюджетоутворюючі галузі української економіки - фінансовий сектор і гірничометалургійний комплекс", - наголосив І.Рейтерович.

На підтвердження своїх слів експерт поінформував, що у гірничометалургійному комплексі російські компанії "Смарт-холдинг" і "Євразгруп" вже купили активи українських підприємств і зараз розглядають можливість купівлі ще кількох активів. У фінансовому секторі України сьогодні діють 12 банків, повністю підконтрольних російському бізнесу, серед яких такі відомі групи, як ВТБ, "Альфа-груп", "Комерцбанк".

Окрім того, останнім часом деякі російські підприємства, тісно пов'язані з владою РФ, наприклад, "Рособоронекспорт", виявили велику зацікавленість у підприємствах українського військово-промислового комплексу, повідомив експерт. "В нас є такий флагман авіапромисловості та військово-промислового комплексу, як "Мотор Січ", так російські бізнесмени дуже зацікавлені в тому, щоб цей актив якимось чином забрати до своїх рук", - сказав І.Рейтерович

Він зауважив, що, з одного боку, прихід іноземих інвесторів в економіку України, особливо під час кризи, теоретично не повинен нести ніяких загроз, бо їхні гроші працюють на благо нашої держави. З іншого боку, ми повинні враховувати, що російський бізнес дивиться на Україну передусім з точки зору політико-соціальних, а не економічних перспектив. "Я думаю, ні для кого не є секретом, що діяльність російських корпорацій на зовнішніх ринках відбувається в дуже жорсткому і дуже тісному тандемі з діяльністю офіційної російської влади", - зазначив експерт.

І.Рейтерович наголосив, що не закликає розробляти якусь стратегію боротьби з російським бізнесом, адже ми країна з ринковою економікою. Водночас, на його переконання, нам потрібно розробити державну стратегію взаємовідносин українського бізнесу з українською владою. Це потрібно для того, щоб вони могли спільно відстоювати свої інтереси на ринку України і, відповідно, захищати інтереси українських компаній у Росії, "чого на даний момент не відбувається".

Експерт висловив жаль з приводу того, що українська еконномічна і політична еліта поки що не усвідомлюють цих загроз, а президентські, а потім і можливі парламентські вибори ще мінімум на рік відкладуть вирішення цих болючих питань.

В оприлюдненні реального стану економіки після президентських виборів буде зацікавлений кожний із кандидатів


КИЇВ, 9 жовтня. (Надія Юрченко - УКРІНФОРМ). Реальний стан економіки України буде оприлюднений у березні 2010 року після визначення переможця президентських виборів. Такий прогноз на прес-конференції в УКРІНФОРМі на тему: "Фінансово-економічні та політичні виклики для України: поствиборні прогнози" оприлюднив голова наглядової ради БФ "Співдружність", завідувач кафедри політичної аналітики та прогнозування Національної академії державного управління при Президентові України Сергій Телешун, повідомляє кореспондент агентства.

"Тоді (після виборів. - Ред.) незалежно від того, хто буде переможцем, йому доведеться з метою власної стабілізації та вироблення плану назвати реальний стан речей в економіці і реальний стан бюджету", - сказав експерт.

С.Телешун вважає, що будь-хто із кандидатів у Президенти після перемоги буде зацікавлений оприлюднити реалії, які зможе використати на виправдання неможливості щось зробити раніше, обвинуватити попередника, пояснити необхідність непопулярних заходів, яких обов'язково доведеться вживати тощо.

На переконання експерта, після президенських виборів їх переможцеві доведеться вирішувати два питання - знову виводити частину підприємств з тіні, в яку вони перейшли, рятуючи свої бюджети на шкоду бюджетові країни, а також провести реформи, щоб зробити економіку більш прибутковою та ефективною. Як вони будуть проводитися - за рахунок ефективного антикризового управління чи через посилення адміністративної складової, експерт не взявся прогнозувати з огляду на те, що сьогодні ми не знаємо команд кандидатів у Презеиденти, а отже, й того, яка буде проводитися політика.